Dom weselny Korona w Radzicach
U nas przeżyjesz wesele marzeń

PRZESĄDY I ZWYCZAJE ŚLUBNE

Przesądy i zwyczaje ślubne przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Dzięki nim młodą parę ma otaczać szczęście, miłość i dobrobyt.

Niby nie jesteśmy przesądni, niby w te wszystkie rzeczy nie wierzymy...., ale na wszelki wypadek, żeby nie zapeszać wolimy je przestrzegać.

Czasami traktujemy je poważnie, innym razem z przymrużeniem oka.

Skoro jednak możemy dopomóc szczęściu, to dlaczego tego nie zrobić...  :)

 

Żeby było jasne, poniża lista jest czysto informacyjna.

 

  • Data ślubu – Miesiąc, w którym zawierany jest związek małżeński, powinien mieć w nazwie literę „r”. Małżeństwo jest wtedy zgodne i trwałe. Boże Narodzenie i Wielkanoc też wróżą dobrze, w przeciwieństwie do czasu postu i adwentu. Niedobrą datą jest 1 kwietnia.
  • Obrączki ślubne – Według zwyczaju za ślubne obrączki powinien zapłacić pan młody. Nie powinno się nosić obrączek prze ślubem, bo to przynosi pecha, a gdy obrączka upadnie w czasie ceremonii ślubnej, nie może się po nią schylić ani panna młoda ani pan młody. Lepiej niech to zrobi świadek albo ksiądz.
  • Strój panny młodej – Panna młoda nie może sama uszyć swojej sukni, nie może jej też bez powodu przymierzać przed ślubem. To przynosi pecha.  Sukni panny młodej nie powinny przymierzać inne niezamężne kobiety, ponieważ grozi to staropanieństwem. Pan młody powinien zobaczyć swoją wybrankę w sukni ślubnej dopiero w dniu ślubu. Buty panna młoda powinna trzymać na parapecie, żeby „wleciało do nich szczęście”. Niektórzy twierdzą też, że buty z odkrytymi palcami mogą przynieść nieszczęście – pewnie dlatego że to szczęście nie ma się, jak w nich zatrzymać. I jeszcze welon – piękna ozdoba panny młodej, jednak trzeba na niego uważać. Nie można nadepnąć welonu ani się o niego potknąć (druhna powinna nad tym czuwać). Założyć pannie młodej powinna go druhna, która jest panną. Strój panny młodej powinien zawierać coś starego (wsparcie ze strony bliskich), coś nowego (dostatek), coś pożyczonego (przychylność nowej rodziny), coś niebieskiego (wierność małżeńska), coś białego (niewinność, czystość).
  • Symbolika kwiatów w bukiecie panny młodej – róże – miłość; tulipany – oznaczają, że dobrze Wam ze sobą; goździki – czystość; storczyki – doskonałość;  frezje – delikatność; piwonie – nieśmiałość; hiacynt – przywiązanie; konwalie – piękno i uroda; unikamy bratków i krokusów, które symbolizują brak wiary w prawdziwość uczuć.
  • Perły – W ślubnej symbolice oznaczają nieszczęście. Nie powinno ich być w pierścionku zaręczynowym, w obrączce, nie można założyć naszyjnika z prawdziwych pereł do sukni ślubnej.
  • Pogoda - Każda para młoda marzy o cudownej pogodzie w dniu ślubu. Również ona jest symbolem przyszłego szczęścia. Nie martwcie się jednak, kiedy spadnie drobny deszczyk, bo oznacza on błogosławieństwo dla „młodych”, deszcz – to urodzaj i bogactwo, burza – wstęp do szczęścia, wszak po burzy zawsze świeci słońce, śnieg – szczęście z nieba.
  • Świadkowie – Najlepiej, żeby były to osoby stanu wolnego. Świadkowie nie powinni być parą. W dniu ślubu tylko jedna para zakochanych powinna stać przed ołtarzem. Druhna w dniu ślubu nie powinna być w ciąży.
  • Zanim wyruszycie w drogę do kościoła – panna młoda wkłada 1 grosz do buta na szczęście, w bieliźnie chowa okruszek chleba i odrobinę cukru, pozwoli jej do rządzić domem, pan młody natomiast chowa do kieszeni papierowy banknot, żeby zapewnić małżeństwu dostatnie życie w małżeństwie.
  • Droga do kościoła i do ołtarza – W żadnym razie para młoda nie może zawracać z drogi do kościoła, bo nie wróży to dobrze małżeństwu. Jeżeli okaże się, że zapomnieliście o czym ważnym, poproście kogoś bliskiego, żeby Wam to przywiózł.
  • Pocałunek ślubny – Zwyczajem jest, że ceremonia ślubna kończy się pocałunkiem nowożeńców. To pan młody powinien złożyć pocałunek na ustach żony. Zapewni to jej wierność małżonka.
  • Przesądy związane z ceremonią – Wiele przesądów związanych z ceremonią ma zapewnić jednemu z małżonków przewagę w małżeństwie. Dominować będzie ta osoba, której ręka znajdzie się na górze, kiedy ksiądz przykryje je stułą. Symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu. Która pierwsza osoba wstanie z klęczek po błogosławieństwie, ta będzie dominowała.

Pamiętajcie też, że nałożenie obrączki na zły palec współmałżonka symbolizuje zdradę. Wszelkie pomyłki w złożonej przysiędze na szczęście są dobrym znakiem na przyszłość.

Jeśli panna młoda chce dominować na przyszłym mężem musi w trakcie ślubu , choć na momencik, przykryć brzegiem sukienki czubem buta pana młodego.

Próg kościoła przekraczamy prawą nową, potknięcie jest oznaką nieszczęść w małżeństwie.

Jaka droga do ołtarza, takie całe życie, więc powinniście kroczyć pewnie z uśmiechem na ustach. Na szczęście łzy wzruszenia panny młodej również są oznaką pomyślności. Idąc, nie oglądajcie się za siebie ani na boki – to symbol niechęci, niepewności i źle wróży na dalsze życie.

  • Sypanie ryżem, płatkami kwiatów, pieniędzmi – to kolejny zwyczaj, który ma przynieść szczęście, pomyślność, płodność i dobrobyt młodej parze.
  • Jeżeli chodzi o pieniądze, to podobna ta osoba, która zbierze więcej, będzie zarządzała rodzinnymi finansami.
  • Życzenia – pierwszą osobą, która powinna złożyć życzenia młodej parze, musi być mężczyzna, najlepiej świadek (kobieta – przynosi nieszczęście). Poza tym wśród z osób składających życzenia młodej parze powinna być nikomu nieznana, przypadkowa osoba – wróży to szczęście małżeństwu.
  • Przeniesienie żony przez próg – to stary zwyczaj wywodzący się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Potknięcie się panny młodej o próg (również domu weselnego) stanowi wyjątkowo złą wróżbę nie tylko dla młodej pary, ale także dla ich rodzin, więc na wszelki wypadek mężowie przenoszą swoje żony przez próg.
  • Przywitanie chlebem i solą – panna młoda na pytanie, co wybiera: chleb, sól czy pana młodego, powinna odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego”. Kawałek chleba powinno się umoczyć w soli i zjeść, a potem ucałować rodziców.
  • Tłuczenie kieliszków – tradycyjnie już „młodzi” witani są dwoma kieliszkami w jednym jest wódka, w drugim woda. Małżonkowie wybierają po kieliszku. Ten, który trafi na alkohol będzie rządził w małżeństwie. Toast należy wypić do dna – na szczęście.

Następnie kieliszki rzucane są za siebie. Powinny się rozbić z trzaskiem, niestłuczone przyniosą przynoszą pecha.

  • Pierwszy taniec – małżonkowie jako pierwsi wychodzą na parkiet i jako jedyni tańczą pierwszy taniec. Uwaga, pomylenie kroków podczas pierwszego tańca symbolizuje brak zgodności w dalszej drodze życia.
  • Tort weselny – obowiązkowy element wesela, wróży małżonkom słodkie życie. Pierwszy kawałek tortu kroją razem. Mąż podaje go żonie,  a potem pani młoda podaje mężowi.
  • Rozdarcia sukni ślubnej – jeśli się zdarzą w czasie wesela, nie należy ich zaszywać igłą i nitką. Lepiej użyć agrafki. Zaszywanie symbolizuje łzy smutku w przyszłym życiu małżonki.

 

Liczba przesądów związanych ze ślubem i weselem jest ogromna. Trudno wszystko ogarnąć i o wszystkim pamiętać w dniu przepełnionych wzruszeniami, często lekkim stresem.

Traktujmy je z humorem, jako urozmaicenie uroczystości, zabawę – nie jako konieczność.

Najważniejsza jest Wasza miłość, oddanie, wzajemne zaufanie. Od tego tak naprawdę zależy to, czy będzie żyć długo i szczęśliwie.

Życie razem, wspólne patrzenie w przyszłość, wzajemny szacunek – to się tak naprawdę liczy, a nie buty położone na parapecie, czy banknoty w kieszeni.

Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

Menu
Księga gości
Niezbędnik młodej pary